Keresés ebben a blogban

2017. május 18., csütörtök

Hasznos tudnivalók az anyakovászról




Tegnap fiammal voltunk bevásárló körúton. Egy nagy üzletközpontban  a polcról rám kacsintott egy szépséges csatos üveg! Hát persze,hogy nem hagytam ott,Ugy döntöttem, költöztetés lesz. Ha már dolgozok vele,lefotózom és nektek is megmutatom az anyakovász karban tartását,etetését.Nos akkor lássuk hogyan csinálom három és fél éve, Trudi él és virul!
Két anyakovászom van,az egyik teljes kiőrlésű tönköly,anno rozzsal nevelkedett,Madre pedig fehér kovász.Akkor lássuk,hogy tudod életben tartani sok-sok éven át,talán még az utókornak is!

A csírátlanított üvegbe egy kanál anyakovászt tettem,a többit elsütöttem ma.Ennyi elég ha megmarad.Hozzá adtam 100 ml csapvizet.

 Alaposan elkeverem.


Hozzá adok 20 dkg teljes kiőrlésű lisztet.


Alaposan elkeverem,kemény tésztagombóc lesz belőle.Ha nem tudom az üvegben átkeverni,tiszta munkalapra borítom, és kézzel meggyúrom akár a csipetke tésztát.Aztán visszahelyezem az üvegbe és lezárom.




Ha nem szeretnétek ennyire keményre,úgy is megfelel,akkor 5 dekával kevesebb lisztet adjatok neki,de a villa álljon meg benne!A keményre etetett vadkovász sokkal könnyebben életben tartható,tovább kibírja etetés nélkül.Ha hetente több alkalommal süttök,akkor a második etetés forma is megfelel.
Pár órán belül ilyen csodás,érett kovászom lett!Mehet a hűtőbe.
A fiatal kovászt  ajánlatos  picit felfutni hagyni,majd utána hűtőbe rakni!







Nos,az anyakovászom a hűtőben lakik,annak ellenére,hogy jóformán napi szinten használom.Lehetne a pulton is,de nekem így biztonságosabb.Aki viszont hetente csak egyszer,kétszer süt vele,az okvetlenül a hűtőben tárolja!
Ha holnap sütni szeretnék vele akkor kiveszem a hűtőből és kiveszek belőle egy vagy két kanálnyit. Az anyakovászt visszaetetem pici vízzel és liszttel,hogy az állaga olyan legyen,mint mielőtt kivettem belőle.(én nem szoktam minden alkalommal vissza etetni,de az én kovászom nagyon erős,kibírja,de az a helyes ha visszaetetitek,mondom, én szinte napi szinten használom),Attól függően,hogy mennyi kovászra lesz szükségem,úgy etetem fel azt a kanálnyi kovászt. Egyszerű matematika, Holnap szükségem lesz 20 dkg kovászra,akkor az egy-két  kanálnyi kovászt elkeverem 100 ml langyos vízzel,majd hozzá adok 10 dkg lisztet.Ebből másnapra lesz 20 dkg aktív kovászom.Ez a hígabb,100 %- os  hidratáltságú kovász.Ha közepesen kemény kovászt szeretnék,akkor 80 ml vizet és 12 dkg lisztet adok hozzá.Ha pedig kemény kovászra lesz szükségem,akkor 50 ml vízzel és 10 dkg liszttel etetem meg.Mindig étkezési fóliával letakarva,vagy lezárt dobozban,üvegben hagyom a konyhapulton egy éjjelen át, Reggel indulhat a dagasztás az aktív kovászommal. Ha már régebben használtam az anyakovászomat,akkor ezt a műveletet kétszer végzem el,vagyis az aktív kovászomból kiveszek egy kanállal,és megint feletetem a fent leírt módszerrel.Ezzel a keményre gyúrt állaggal hetekig,hónapokig is eléldegél a hűtőben,ha  kirándulni megyünk,vagy épp nem sütök vele.Ha visszatértünk a kiruccanásból.egy kanálnyit veszek ki belőle,és szükség szerint párszor feletetem,amíg nem lesz megint formában,vagy frissítem.

Sok sikert kívánok!


A hűtős, anyakovásszal  való dagasztásról egy következő bejegyzésemben számolok be.

Foszlós kovászos kuglóf




Nálunk a kuglóf nagyon közkedvelt finomság.Nem szeretjük a nagyon édes dolgokat,ez a kuglóf épp az ízlésünknek megfelelő. Régebben,míg nem kovászoltam is gyakran készítettem a családnak,de a vadkovászos változata még finomabb.Kis vajjal , házi lekvárral ,habos kakaóval  és máris jól indul a nap.


Elő tészta:
2 evőkanál anyakovász
200 ml langyos tej
20 dkg fehér tönkölyliszt
A kovászt habosra keverem a tejjel,majd hozzáadom a lisztet és lefedve a pulton hagyom reggelig. Szép bubis elő tésztát kapok.


Hozzávalók:
100 ml langyos tej
40 dkg finomliszt
15 dkg nádcukor
1 darab egész tojás
1 darab tojás sárgája
1 csomag vaníliás cukor
csipetnyi só
2 teáskanál vanília eszencia
10 dkg olvasztott vaj
3 evőkanál Holland kakaópor
10 dkg mazsola (beáztatva rumba vagy forró vízbe)
pici vaj a forma kikenéséhez


Elkészítés:
A lisztet a gép üstjébe  szitálom,hozzá adom az egész elő tésztát,és minden hozzávalót  a vajon kívül.
Megkezdem a dagasztást. Egyes fokozaton dagasztom 5-6 percig,majd  ez idő után lassan adagolom  a tésztához az olvasztott vajat. Apránként adom hozzá, 5-6  részletben,mindig csak akkor,ha már a tészta felvette az előző adag zsiradékot. Szép sárgás, selymes,de  lágyabb tésztát kapok,hogy hajtogatni tudjam.





A tésztát két egyenlő részre osztom.Az egyik felébe belegyúrom a kakaót. A másik részbe a leszűrt mazsolát.Két bucit formázok,és fél órán át étkezési fóliával letakarva pihentetem.Fél óra után mindkét bucit meghajtom mint a kenyértésztát itt.A hajtogatást háromszor ismétlem meg  40 percenként. A tésztát mindig letakarom.
Hajtogatások után így néz ki.





 A hajtogatások után a mazsolás tésztát lisztezett munkalapra fordítom,téglaalap formára nyújtom kézzel,picit nyújtófával is rásegítek .Ugyanezt elvégzem a kakaós tésztával is.Igyekszem egyforma nagyságra nyújtani.




A formázás következik.
A mazsolás tészta kerül alulra,majd ráhelyezem a kakaósat.Feltekerem mint a beiglit,megcsavarom párszor a két végénél fogva mint amikor a vizes ruhát csavarom ki,és a kivajazott formába helyezem.






Letakarom étkezési fóliával és hagyom duplára kelni. Nálam ez másfél óra volt 25 fokos konyhában.Hidegebb körülmények közt két óra.




Közben a sütőt 180 fokra forrósítom fel. A sütés ideje nálam 50 perc volt . Félidőben sütőpapírral takarom le,nehogy megégjen a felszíne. Tűpróbával győződök meg,hogy kellő képen átsült –e a kuglóf. 






Ha elkészült fél órán át a formában hagyom hűlni,majd kiborítom egy rácsra,és ott hagyom teljesen kihűlni. Ha kihűlt,porcukorral hintem meg,de ízlés szerint mázzal,csokival is bevonhatom.
Sikeres elkészítést és jó étvágyat kívánok hozzá!






"Csinálj minden nap valami olyat, ami boldoggá tesz, hogy a lélek szeressen benned lakni."